klasseskemaer 2016/2017

 

Skema Kassebølle Friskole skoleår 2017-2018     (Der tages forbehold for ændringer)      version d. 27.6. 2017

 

Skema 2017/18      klasse: 0.-1. kl         klasselærer:   Anne-Dorte Bencke

tid Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag
8.00 Morgensang Morgensang Morgensang Morgensang morgensang
8.15-8.55 AB AB AB AB Sproglig opm  JH
8.55-9.40 AB AB AB AB Sproglig opm  JH
9.40-10.00 Pause Pause Pause Pause Pause
10.00-10.45 AB AB Rytmik/bev.  RA AB Talm. Opm    HR
10.45-11.30 AB AB Rytmik/bev.  RA AB Talm. Opm    HR
11.30-12.15 Pause Pause Pause Pause Pause
12.15-13.00 AB AB AB AB
13.05-13.50
13.55-14.40

 

Skema 2017/2018     klasse: 2.-3.   klasselærer: Jeanne Holmgaard

tid Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag
8.00 Morgensang Morgensang Morgensang Morgensang morgensang
8.15-8.55 Dansk JH Dansk JH Musik RA Dansk JH Historie PM
8.55-9.40 Dansk JH Dansk JH Musik RA Engelsk HR Engelsk HR
9.40-10.00 Pause Pause Pause Pause Pause
10.00-10.45 Matematik SM Håndarbejde AN Kristendom AB Matematik SM Dansk JH
10.45-11.30 Matematik SM Håndarbejde AN Kristendom AB Matematik SM Dansk JH
11.30-12.15 Pause Pause Pause Pause Pause
12.15-13.00 Naturfag AN Dansk JH Idræt AN Matematik SM
13.05-13.50 Naturfag AN Idræt AN
13.55-14.40

 

Skema 2017/2018      klasse:  4.-5..  Klasselærer Steen Møller

tid Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag
8.00 Morgensang Morgensang Morgensang Morgensang morgensang
8.15-8.55 Dansk  SM/AN Matematik ATK/AN Dansk  SM/AN Idræt RA Dansk  SM/AN
8.55-9.40 Dansk  SM/AN Matematik ATK/AN Dansk  SM/AN Idræt RA Dansk  SM/AN
9.40-10.00 Pause Pause Pause Pause Pause
10.00-10.45 Naturfag AN Engelsk PM Musik SM Matematik ATK/AN Engelsk PM
10.45-11.30 Naturfag AN Dansk  SM Musik SM Matematik ATK/AN Engelsk PM
11.30-12.15 Pause Pause Pause Pause Pause
12.15-13.00 Kristendom JH Håndarbejde HR Historie PM Matematik ATK/AN
13.05-13.50 Tysk JH Håndarbejde HR Historie PM
13.55-14.40

 

Skema 2017/2018      klasse: 6.  Klasselærer:  Rasmus Drabe

tid Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag
8.00 Morgensang Morgensang Morgensang Morgensang morgensang
8.15-8.55 Engelsk PM Matematik BC Kristendom JH Matematik BC Naturfag ATK
8.55-9.40 Engelsk PM Matematik BC Dansk RD Matematik BC Naturfag ATK
9.40-10.00 Pause Pause Pause Pause Pause
10.00-10.45 Dansk RD Dansk RD Historie RD Idræt RA Dansk RD
10.45-11.30 Dansk RD Dansk RD Historie RD Idræt RA Dansk RD
11.30-12.15 Pause Pause Pause Pause Pause
12.15-13.00 Tysk PM Musik SM Matematik BC Håndarbejde HR Tysk PM
13.05-13.50 Musik SM Håndarbejde HR Engelsk PM
13.55-14.40

 

 

 

Skema 2017/2018     klasse: 7.          Klasselærer:  Jeanne Holmgaard

tid Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag
8.00 Morgensang Morgensang Morgensang Morgensang morgensang
8.15-8.55 Engelsk HR Historie PM Konfirmations- Matematik SM Engelsk HR
8.55-9.40 Engelsk HR Historie PM forberedelse Matematik SM Tysk PM
9.40-10.00 Pause Pause Pause Pause Pause
10.00-10.45 Dansk JH Matematik SM Dansk JH Dansk JH Matematik SM
10.45-11.30 Dansk JH Samfundsfag PM Dansk JH Dansk JH Matematik SM
11.30-12.15 Pause Pause Pause Pause Pause
12.15-13.00 Geografi ATK Tysk PM Tysk PM Fysik ATK Idræt RD
13.05-13.50 valgfag Biologi AN valgfag Fysik ATK Idræt RD
13.55-14.40 valgfag valgfag

 

Skema 2017/2018      klasse: 8.   Klasselærer: Helle Rabølle Knudsen

tid Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag
8.00 Morgensang Morgensang Morgensang Morgensang morgensang
8.15-8.55 Geografi ATK Dansk HR Samfundsfag RD Tysk PM Matematik BC
8.55-9.40 Biologi ATK Dansk HR Engelsk HR Tysk PM Matematik BC
9.40-10.00 Pause Pause Pause Pause Pause
10.00-10.45 Dansk HR Matematik BC Matematik BC Dansk HR Fysik ATK
10.45-11.30 Dansk HR Engelsk HR Tysk PM Dansk HR Fysik ATK
11.30-12.15 Pause Pause Pause Pause Pause
12.15-13.00 Kristendom RD Idræt RD Historie RD Matematik BC Engelsk HR
13.05-13.50 valgfag Idræt RD valgfag Historie RD
13.55-14.40 valgfag valgfag

 

Skema 2017/2018      klasse: 9.   Klasselærer: Anders Toftemann Knudsen

tid Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag
8.00 Morgensang Morgensang Morgensang Morgensang morgensang
8.15-8.55 Dansk BC Idræt RD Engelsk HR Engelsk HR Kristendom RD
8.55-9.40 Dansk BC Idræt RD Dansk BC Geografi ATK Historie RD
9.40-10.00 Pause Pause Pause Pause Pause
10.00-10.45 Matematik ATK Fysik ATK Matematik ATK Tysk PM Dansk BC
10.45-11.30 Tysk PM Fysik ATK Matematik ATK Tysk PM Dansk BC
11.30-12.15 Pause Pause Pause Pause Pause
12.15-13.00 Engelsk HR Matematik ATK Biologi ATK Samfundsfag RD
13.05-13.50 valgfag Matematik ATK valgfag Dansk BC
13.55-14.40 valgfag valgfag

 

Lærerinitialer:   AB                        ANNE-DORTE BENCKE

AN                        ANNA TOFT (årspraktikant fra Den Frie Lærerskole)

SM                       STEEN MØLLER

JH                         JEANNE HOLMGAARD

PM                       PETER MARXEN

RD                        RASMUS DRABE

RA                        RASMUS AABY

HR                        HELLE RABØLLE KNUDSEN

ATK                      ANDERS TOFTEMANN KNUDSEN

BC                        BENNY CHRISTENSEN